Report 18.kola Superligy tentokráte v podání Martina Klímy

Dlouho jsem přemýšlel jestli k tomuto utkání psát nějaký report, po zápase jsem měl tolik nahromaděného adrenalinu a cítil tolik nespravedlnosti jak už dlouho ne. Dlouho jsem nemohl usnout a ráno pak byl brzy vzhůru, jelikož se mě utkání pořád přehrávalo v hlavě. Určitě jsem nebyl sám, zápas určitě rozžhavil do červena nejednoho našeho hráče a nejvíc nám v žaludku Ležel sudí Moder, pro kterého by málo kdo hledal slušné oslovení. Samy asi vidíte, že jsem se pro napsání článku rozhodl, jelikož nám neustále někdo ser… na hlavu a my nemáme absolutně žádné obrany. Abych, ale nepředbíhal, zkusil bych nejdřív popsat utkání a pak vyjádřil pocity a závěry z něj – myslím tím že budu mluvit určitě za celé mužstvo a snad dokonce i za všechny lidi kteří nám fandí.

Na utkání jsme měli docela slušnou sestavu a nikdo si moc nepřipouštěl, že by jsme v utkání s posledním týmem mohli ztratit nějaké body. Samozřejmě jsme zdůrazňovali možnost podcenění soupeře a kladli na to důraz, ale i tak byli všichni nažhavení na utkání a chtěli si zahrát dobrý fotbal. Soupeř začal hrát velmi defenzivně, bránil s pěti hráči na své půli a do ničeho se nehrnul. Z toho pro nás vyplívalo že budeme muset dobývat soupeřovu obranu a až pak bránu. Jak bylo vidět tento styl nám vůbec nevyhovuje a dlouho jsme nemohli najít na tuto hru recept. Rakol se z urputné defenzivy pouštěl jen do rychlých protiútoků, jenž dělali některým našim unavenějším bekům problémy, a po ztrátě míče se ihned spritem vraceli. Skóre tak otevřeli domácí, nebylo to sice ze zmiňovaných protiútoků, ale nýbrž z rohu. Gól to byl opravdu smolný, míč z rohu sotva letěl a navíc spíš trefil nabíhajícího hráče do hlavy. Míč pak zapadl za bezmocného Davida Popelky a domácí útočník ani nevěděl jak to provedl. Po této brance, jsme byli nuceni opět dobývat skoro neprostupnou hráz co nám stála v cestě.  Nějaké šance sice přišli, obzvlášť střela Zdenka Černého, která skončila na tyči, byla výstavní, ale gólově jsme se prosadit nemohli. Dvě minuty před koncem prvního poločasu pak přišla situace, jenž zamotala celým průběhem utkání. V rohu hřiště vzal čistě Zdenek Černý míč domácímu útočníkovi, ten se dostal k Davidovi Vašíkovi a ten s ním pelášil podél postraní čáry. Jenže obehranému hráči asi přeskočilo a bez snahy hrát míč, skosil Davida k zemi. Tento pohled nevydržel Zdenek Č. a šel mu od plic říct co si o něm myslím, to samé udělal i zfaulovaný David V. a při tom do něj i rukama žduchl. To samé udělal i domácí obránce. Po chvíli se situace uklidnila a čekalo se jak celou situaci vyřeší sudí Moder. K udivení všech vytáhl hned za sebou čtyři červené karty. Absolutně bez žádného napomenutí, bez nějakého citu pro hru a pochopení emocí jenž vznikli po obzvlášť hrubém faulu. Tuto necitlivost pak sudí předváděl po zbytek celého utkání a rozum zůstává stát nad tím jak někdo takový může pískat utkání superligy. Ale to už bych zabíhal k po zápasovém zhodnocení. Nic méně nám tato situace spíše vyhovovala, sice jsme byli bez dvou hráčů i my, ale soupeř měl místo pěti v obraně jen tři a pro nás se tím otevřelo daleko víc prostoru. Do konce poločasu se nám tak podařilo i srovnat skóre, souhru Hašek, Jožka a Andrej zakončil starší z bratří Pohorelců, Andrej. Škoda že situaci tři na tři rozdělila poločasová přestávka, jelikož jsme si vytvořili velký tlak a mohli se dostat i do vedení. Místo toho jsme se v druhé půli přestali soustředit na hru a nechali se rozhodit neuvěřitelně špatným výkonem rozhodčího. Ten nás nepřestával udivovat svým posuzováním hry. Najednou jsme pustili Rakol do vedení 4:1 a s nějakým bodovým ziskem to už nevypadalo příliš dobře. Navíc když góly padli ze situací, kterým se dalo předcházet a vyplynuli z našich chyb. Kde kdo by to už patnáct minut před koncem zabalil, ale my jsme ukázali sílu kolektivu a společně jsme zabojovali, nemohli jsme se smířit s tím, že by jsme proti takovému soupeři prohráli, i když proti nám stojí i rozhodčí. V 47. minutě snížil svým druhým gólem Andrej Pohorelec a o pět minut později nás dostal na rozdíl jedné branky, Jožka Pohorelec, ten se nejlíp zorientoval ve schrumáži před bránou a patou posunul míč za záda gólmana Fiali. Jenže jakoby toho nebylo dost, musel přidat další svůj omyl rozhodčí. Po jasném autu, se na chvíli přestalo hrát, jenže , že je míč půl metru za čárou ,,nečekaně“ přehlídl rozhodčí a nechal hru pokračovat. Hráč u míče,tak za ,,sportovního“ povzbuzování spoluhráčů – hraj, hraj otočil směr k naší bráně a směle pelášil dát gól. V poslední chvíli mu však sebral míč skluzem Libor Černý a to tak nemohl nechat opět p. Moder. Nařídil přímý kop z hranice vápna a to už nevydržel náš bek Honza Klíma a slovy: Ty seš fakt hajzl.   Počastoval sudího ego tak, že mu nezbylo nic jiného než odejít do sprch za Vašíkem z Černým. Nemusím dodávat, že v této chvíli oslovení Hajzl, bylo to nejslušnější co našel celý náš tým ve slovníku. Sudí si tak opět smlsl a po uslyšení pravdy vyloučil třetího hráče v našem týmu. K naší smůle to byli všichni tři obránci a my tak dohrávali pouze na dva beky bez střídání a ještě v oslabení. Do konce utkání zbývalo 6 minut plus nějaké nastavení. Že hrajeme v početní nevýhodě, však nebylo vůbec znát, spíše jsme stále útočili a snažili se o vyrovnávací branku. Ta také přišla, snad ihned po vběhnutí pátého hráče, zakombinovalo opět duo Pohorelec – Pohorelec a Andrej svým třetím gólem zajistil min. bod pro náš tým. V poslední trošce času jsme chtěli ještě dokonale skle otočit, ale to už se bohužel nepodařilo. Když sudí viděl, že by jsme to snad ještě mohli stihnout, radši utkání ukončil. Rakol tak získal nic neřešící bod, pro udržení se v soutěži a my vztek.

Totiž to co předvedl sudí Moder, asi nikdo z nás ještě neviděl, i když slabých rozhodčích je v BSMK nespočet. Je to vlastně už stará písnička. Nejvyšší soutěž v Brně, kterou hrají i někteří hráči co mají zkušenosti s ligovými trávníky a nebo jsou hráči nejvyšších futsalových lig – pískají absolutní amatéři, kteří prakticky ještě nic nedokázali ve fotbale velkém a v BSMK už mají licenci A, nebo i B,C , které je stále opravňují pískat Superligu. Není mě známo podle čeho se dostávají licence – podle kvality totiž určitě ne. Školení bych si představoval jako školu v přírodě na kterou stejně třeba p. Moder nejezdí a sám řekne cituji: Já už jsem zkušenej já už tam jezdit nemusím! To mě vyráží dech – není divu, že pak nemá absolutně tušení co se píská jako ruka a co ne, jelikož dnes již jsou tomto ohledu pravidla benevolentnější. Navíc ruku, kterou p. rozhodčí pískl s Rakolem, by nepískl žádný rozhodčí ani před desíti lety. Nepřekvapuje mě ani to, že po střele domácích, která skončila na zadku, možná zádech Martina Sovy, se p. rozhodčí podívá jestli náhodou nejdeme do slibné šance a když vidí, že ano, hru přeruší a jde se podívat jestli našemu hráči něco není. Ten se ovšem celou domu jen držel za místo kam ho míč trefil a bez pípnutí se chtěl dále zapojit do hry.

Zmíněný aut, či posuzování faulů, už je pak jen třešničkou na dortu pro už tak vytočené hráče.

Vrcholem všeho je pak počínání sudího Modera v utkání Relax C.F. – Rebešovice B , kdy si klidně uprostřed hry odběhl ulevit si za střídačky, že se to nějak zvládne, že on tam vlastně nemusí být. Nechápu jak někdo takový může inkasovat za hodinu práce 300,- čistá ruka. Já si v práci nepřijdu ani na polovinu a to něco dělám, nestojím bezčinně na hřišti. A nějaké cestovné mě taky nikdo neproplácí, to je opět výsada BSMK. Tohle dění je pak celé k řešení na Disciplinární komisi, tam dostaneme naloženo ještě jednou a pěkně nás osolí. Příklad: Hráč Rakolu – bez úmyslu hrát míč, zezadu skluzem sejmul našeho hráče a zapříčinil tak celý následný incident dostal dva zápasy stop a 100,- pokutu , druhý hráč jenž strčil do našeho dostal ten stejný trest. Ovšem naši hráči dostali nesrovnatelně větší tresty: Hráč Černý Z. dostal za urážky 3 zápasy stop a 300,- pokuty, hráč Klíma J. dostal za konstatování, že je sudí hajzl také 3 zápasy stop a 400,- pokuty a hráč Vašík u kterého by se to snad dalo ještě pochopit, jelikož už měl podobný přečin v minulosti dostal 8 zápasů a 800,- pokuty.

Když si to, ale srovnáme David Vašík již měl podobný přečin, ale v loňské sezóně a za stejný přečin dostal 8 zápasů a 800,-    - protivník stejný přečin 2 zápasy 100,- . Z těchto trestů tedy vyplívá, že pokud někomu řeknu, že je hajzl dostanu větší trest jako když se někomu pokusím třeba zlomit nohy. Nevím jestli tedy jsem normální a zdá se mi zdravý přednější jako to že mě někdo urazí?  Jenže v DK BSMK by se asi těžko našel člověk, pro kterého je zdraví přednější. No a náš sudí Moder vyjde ze všeho absolutně nevině a bez trestu. Už to že rozdal v utkání 5 červených karet je k zamyšlení. Jenže takový člověk jenž nemusí chodit na školení, jenž dostane snad hned licenci A, a prakticky v BSMK si ho může někdo zkontrolovat jen na vyžádání týmu, je prakticky nedotknutelný. Štěstím může být, že se něco takového nestalo před našimi fanoušky – utkání by se jen z těží dohrálo a půlka lidí by ho vynesla v zubech. Proto by ani nebylo rozumné sudího těchto kvalit na takové utkání posílat. Celé BSMK se snaží udělat ze soutěže střetnutí kamarádů, ale nevím jestli to není spíš na obtíž, v komisích převážně sedí členové, či prezidenti Superligových klubů, kteří jak je vidět kamarádi jsou. Některá mužstva mají své zástupce v řadách rozhodčích a stěží mluvit o nějaké nezaujatosti a řešením by mělo být to, že na utkání budou chodit rozhodčí dva. My tak zaplatíme třeba 600,- za domácí utkání a přijdou takoví dva myšáci jako je Moder ? Výsledek: jeden velkej guláš. Za chvíli bude Superliga místem pro zvětšení si krevního tlaku a né místem zábavy a sportu.

Nevím jestli ještě někdo má chuť hrát v BSMK, ale já tedy určitě ne. Myslím, že by si spousta lidí hodně oddechla kdybychom zmizeli ze Superligy – zmizel by tak element, který poukazuje na chyby ,a který se nebojí říct svůj názor.